Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
Ferenc pápa békepárti, Joe Biden sorosista, Magyarország Brüsszel ellenzéke, Magyar Péternél meg amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten. Összefoglalónk!
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának vendége volt. Az interjú elején a miniszterelnök beszámolt a szerdai audienciáról, melynek keretében találkozott Ferenc pápával. A kormányfő közölte, hogy a Szentatya gondolkodásának középpontjában a háború és a béke állt, s megerősítést nyert, hogy Magyarország számíthat a béke kérdésében a katolikus egyházra. „Kiváló együttműködésünk van” – közölte a kormányfő.
„Két amerikai elnök van” – szögezte le Orbán Viktor: a megválasztott és a jelenleg regnáló, aki nélkül az orosz-ukrán háború nem lenne. Amerika jelenléte az európai biztonságban kikerülhetetlen tény, az Egyesült Államok a szövetségesünk, viszont
a halál és pusztítás lehelete megüli a tájat itt is, szabadulni szeretnénk ettől”.
A kormányfő szerint az európai gyengeség minden jele megjelent, rendezni kell majd Európa biztonságának kérdését és helyzetét a háború után. Európa katonai értelemben rendkívül gyenge, még az oroszokkal szemben sem ütőképes az európai haderő szerinte.
Az egyik amerikai elnök békepárti, a még hivatalban lévő elnök háborúpárti, sorosista, aki fokozni szeretné a háború mértékét. A miniszterelnök szerint 2022 áprilisában az ukránok angolszáz nyomásra rossz stratégiát választottak,
nem kötöttek tűzszünetet, és most olyan „remek tanácsokat kapnak Amerikából”, mint az, hogy vigyék le a sorozás ALSÓ korhatárát 18 évre.
Orbán Viktor beszámolt arról, hogy a migráció témájáról is tárgyalt Giorgia Melonival, Olaszország miniszterelnökével. Ebben a témában egyetértés van a felek között, a migráció problémáját nagyobb keretbe kell helyezni, mivel Brüsszelben nagykoalíció jött létre az EPP és a baloldali pártok között. Ennek mi az ellenzéke vagyunk – szögezte le a miniszterelnök.
Egy új többséget kell felépítenünk Brüsszelben”
– mondta Orbán Viktor, s miután kudarcra van ítélve a mostani brüsszeli politika, így idővel többségben leszünk.
Brüsszel kapcsán közölte a kormányfő, hogy magyarországi „pártjuk”, a Tisza Párt agresszív stílust választott, „Itt küzdelem van, aki szelet vet, az vihart arat. Aki kardot ránt, az kard által vész el.
Ezekkel az agresszív emberekkel nem lehet szót érteni, hanem le kell őket állítani, és ezt tette a Fidesz szóvivője is, és ezt jól tette”.
Leszögezte, mindnyájan nyugalomra vágyunk, együttműködésre, de ennek nem mindig adottak a feltételei, jelenleg Brüsszel ránk akarja erőltetni a rossz politikáját, de Magyarország küzdeni fog az igazáért, a magyar szuverenitásért.
A brüsszeli elitet pedig rá kell szorítani arra, hogy megváltoztassa a gazdaságpolitikáját.
12,5 milliárd euró áll Magyarország számláján Brüsszelben, ami 2026 végéig kielégíti a gazdaság igényeit. Ezen felül is jár még hazánknak pénz, amit meg fogunk kapni, emiatt nem érdemes aggódni – szögezte le a miniszterelnök, ugyanis
ha nem kapjuk meg, akkor nem lesz az uniónak költségvetése, mert nem járul majd hozzá Magyarország.
Az európai gazdaság széthullóban van Orbán Viktor szerint, a döntések miatt az energiaárak elszálltak. Rá kell venni Brüsszelt a gazdaságpolitika megváltoztatására.
Nagy gondban vannak a német gazdasági szereplők, szögezte le a miniszterelnök. A legfőbb cél, hogy magyarországi gyárakat ne zárjanak be, minden érdekünk az, hogy ezeket megmentsük, függetlenül attól, hogy Németországban milyen a helyzet.
Ha ügyesen manőverez Magyarország, és megtaláljuk a gazdasági semlegesség útját, akkor az kedvező lehet.”
A Demján Sándor Programról azt mondta, hogy 900 ezer kis- és közepes vállalkozás van Magyarországon, és a dolgozók kétharmada ott helyezkedik el. Az új program ennek a szektornak a fejlesztésére összpontosít. Ennek a programnak a levezénylése az MKIK hatáskörébe tartozik, és a sikeres tárgyalások után kimondható, a gazdasági élet ezt maga rendezi le – tette hozzá.
Az RMDSZ sikere a magyarországi magyarokat is megerősíti, most Romániában veszélyes helyzet jött létre, és a magyar közösség ezt a veszélyt felismerte – mondta Orbán Viktor. Próbálunk baráti viszonyt kiépíteni a román kormánnyal, a mostani uniós elnökség alatt sikerült elérni, hogy Románia a schengeni övezet részévé váljon – tette hozzá. Mindenkivel megegyeztünk, reméljük, végső pont kerül erre.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán